o Świdnicy

 

Świdnica to malownicze miasto położone w samym sercu Dolnego Śląska, miasto o szczególnym klimacie, które potrafi uwieść magią historycznych miejsc, urokliwością uliczek, atmosferą zabytkowych wnętrz. Wyróżnia je zwarta zabudowa i zachowany w niezmienionym stanie od czasów średniowiecza układ urbanistyczny Rynku. Kolorowe kamieniczki zdobiące serce miasta, rzeźbione fontanny, nastrojowe iluminacje, które wielokrotnie doceniane były w konkursach na najlepiej oświetlone miasto – kto raz odwiedzi Świdnicę, zostanie uwiedziony jej magicznym klimatem.

 

Świdnica to także miejsce niezwykłych ludzi. Do dzisiaj stoi tu willa, w której mieszkał Manfred von Richthofen – słynny niemiecki as lotnictwa z czasów I wojny światowej. W jednej z kamienic w Rynku, nazywanej „Pod Złotym Chłopkiem”, mieściło się mieszkanie Marii Kunic – kobiety – astronom, która swoją pracą i odkryciami trwale wpisała się w karty historii. Jej oryginalnych rozmiarów postać, wykuta w brązie, zasiada na ławeczce w świdnickim Rynku, ze wzrokiem utkwionym w niebo – każdy może przysiąść obok i wraz z Marysią popatrzeć w niebo.

 

Największe wrażenie na odwiedzających Świdnicę robią jednak świdnickie świątynie. Do najczęściej odwiedzanych należy ewangelicki Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, wzniesiony bez użycia cegieł i kamieni, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława z najwyższą wieżą na Dolnym Śląsku (101,5 m). Na uwagę zasługuje również, górująca nad świdnickim Rynkiem, Wieża Ratuszowa, która oferuje turystom bezpłatne wejście na taras widokowy, z którego rozciąga się malowniczy widok na panoramę miasta.